Medzinárodné laserové centrum (MLC) je organizačnou súčasťou CVTI SR a slúži ako bázové vedeckovýskumné a vzdelávacie centrum pre laserovú techniku a fotoniku.
Poslaním MLC je rozvoj a aplikácia moderných laserových technológií a optickej laserovej diagnostiky v oblasti prírodných, technických, lekárskych, spoločenských a humanitných vied na rôznych úrovniach medzirezortnej a medzinárodnej spolupráce. MLC vzniklo ako špičkové prístrojové centrum s celoštátnou pôsobnosťou, zamerané na moderné fotonické technológie ktoré tvoria bázu a experimentálne východisko mnohých vedných odvetví.
Pôsobenie MLC vo sfére výskumu a vývoja je viazané predovšetkým na realizáciu vedeckých a technických projektov s vysokými školami, ústavmi SAV a priemyselnou sférou. Integrálnou súčasťou jeho činnosti je však aj špecializovaná výchova v oblasti graduálneho a najmä postgraduálneho štúdia. V tejto oblasti máme úzku spoluprácu najmä so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave, Univerzitou Komenského v Bratislave, Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Slovenskou akadémiou vied. Okrem spolupráci na projektovej úrovni poskytuje MLC prístup k svojej infraštruktúre v rámci mnohých bilaterálnych projektov, edukačných aktivít a v zmluvnej spolupráci s rôznymi inštitúciami. Prístup k zariadeniam centra je poskytovaný okrem domácich partnerov aj zahraničným študentom v rámci niekoľkotýždňových až niekoľkomesačných stáží.
Aktivity MLC v súčasnosti zahŕňajú:
- rozvoj infraštruktúry realizáciou projektov Štrukturálnych fondov,
- výskum a vývoj laserových technológií a metód fotoniky v základnom a aplikovanom výskume formou projektov agentúr APVV, VEGA a pod.,
- rozvoj medzinárodnej spolupráce v oblasti pôsobnosti centra a manažment projektov riešených v spolupráci so zahraničím (najmä rámcového programu EÚ),
- špecializovanú výchovu študentov v spolupráci s vysokými školami, výchovu a rekvalifikáciu odborníkov, konzultačnú a poradenskú činnosť.
Činnosť
Ciele a úlohy MLC do roku 2007 (link na história MLC) boli vyčerpávajúco určené kontraktmi 7/97-B a 1/99-B, nadväzujúcimi uzneseniami vlády SR č. 652/96 a č.380/99, ako aj zmluvami o prevode pohľadávok štátu č.067/99 a č.068/99 na MŠ SR a z toho vyplývajúcim mandátom pre MLC. Od roku 2007 MLC vykonáva svoju činnosť na základe ročného kontraktu medzi MLC a Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, na základe ktorého definuje plán hlavných úloh v ktorom hlavnú úlohu zohrávajú domáce a zahraničné vedecko-výskumné projekty.
Akreditácia
Na základe výsledkov hodnotenia Komisie na periodické hodnotenie výskumu a vývoja bolo MLC Bratislava vydané ministrom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 7. 2. 2005 Osvedčenie o vykonaní periodického hodnotenia výskumu, vývoja a o spôsobilosti vykonávať činnosti v oblasti výskumu a vývoja v zmysle § 18 ods.7 zákona č.132/2002 Z.z. o vede a technike v znení neskorších predpisov.
Hlavné činnosti
V rámci svojho poslania MLC zabezpečuje najmä:
- riešenie úloh rozvoja vedy a techniky a rozvoj infraštruktúry v podskupinách odborov vedy a techniky:
- 010300 Fyzikálne vedy
- 010400 Chemické vedy
- 010600 Biologické vedy
- 020200 Elektrotechnika, automatizácia a riadiace systémy
- 020300 Informačné a komunikačné technológie
- 021100 Nanotechnológie
- 030100 Základné lekárske vedy a farmaceutické vedy
- rekvalifikáciu odborníkov v oblastiach pôsobnosti centra,
- v spolupráci s vysokými školami špecializovanú výchovu študentov v pregraduálnom, postgraduálnom a doktorandskom štúdiu v oblasti pôsobnosti centra,
- konzultačnú a poradenskú činnosť, prieskum trhu a vývoja nových technológií v oblasti laserov a optoelektroniky,
- tvorbu databáz a programového vybavenia pre oblasť využitia laserov, laserových zariadení a technológií, optoelektroniky a optickej diagnostiky,
- spoluprácu s vysokými školami, rezortnými a mimorezortnými pracoviskami a inštitúciami v oblasti pôsobnosti centra,
- rozvoj medzinárodnej spolupráce v oblastiach pôsobnosti centra a manažment projektov riešených v spolupráci so zahraničím.